BASIN DUYURUSU

16 NİSAN 2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU

(16 NİSAN 2017)

 

1.GENEL BİLGİ

 

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumunu takip etmek isteyen basın mensuplarının mesleki çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, Genel Müdürlüğümüz ve Anadolu Ajansı’nın işbirliğiyle, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da üç ayrı basın merkezi kurulacaktır.

 

Ankara:           Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

                       Ceyhun Atuf Kansu caddesi, No: 122 Balgat/Ankara

İstanbul:          Conrad İstanbul Bosphorus

                       Cihannüma Mahallesi, Saray Cad. No:5, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Diyarbakır:      Mitannia Regency Hotel

                       Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Cd. No: 2/A, 21010 Yenişehir/Diyarbakır

 

AKREDİTASYON İŞLEMLERİ

 

Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da kurulacak basın merkezlerinden faydalanmak isteyen yerli, yerleşik uluslararası ve uluslararası basın mensuplarının akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu bağlamda,

 

a)Yerli Basın Mensuplarının

 

Referandumu Basın Merkezleri’nden takip etmek isteyen yerli basın mensuplarının sistemimiz üzerinden online akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

 

Referandumu Basın Merkezlerimizden takip etmek isteyen yerleşik uluslararası basın mensuplarının sistemimiz üzerinden online akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Ülkemizde yerleşik uluslararası basın mensupları, başvuru esnasında sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

 

Referandumu Basın Merkezlerimizden takip etmek isteyen basın mensuplarının sistemimiz üzerinden online akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Yurtdışından gelecek uluslararası basın mensuplarının bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Başvuruların en geç 13 Nisan 2017 saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr  adresi üzerinden yapılması gerekmektedir.

 

3.AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.
İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.
Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.
Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)
Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz etkinliklerle ilgili “Ankara Basın Merkezi Anayasa Değişikliği Referandumu Basın Akreditasyonu (16.04.2017)” veya  “İstanbul Basın Merkezi Anayasa Değişikliği Referandumu Basın Akreditasyonu (16.04.2017)” veya “Diyarbakır Basın Merkezi Anayasa Değişikliği Referandumu Basın Akreditasyonu (16.04.2017)” toplantı adını tıklayınız.
Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri sisteme yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)
Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.
Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Referandumu basın merkezlerinden takip edecek basın mensupları akreditasyon kartlarını basın merkezlerinden 16 Nisan 2017 Pazar günü saat 14.00’den itibaren temin edilebilecektir.

 

TEMAS NOKTALARI

 

ANKARA İÇİN;

 

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Ceyhun Atıf Kansu Caddesi No:122 Balgat-ANKARA

İrtibat numaraları:      

     Yerli Basın Mensupları: +90 (312) 583 62 77

     Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları: +90 (312) 583 59 62

     Uluslararası Basın Mensupları: +90 (312) 583 61 67

     

İSTANBUL İÇİN;

                       

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İstanbul İl Müdürlüğü

 

Salı Pazarı Meclis-i Mebusan Cad. No. 23 Dursun Han K: 5 Beyoğlu/İSTANBUL 

Tel:0(212) 512 58 72 - 512 20 13 

Faks:0(212) 512 89 46 

E-posta:istanbul@byegm.gov.tr

 

DİYARBAKIR İÇİN;

 

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Diyarbakır İl Müdürlüğü

Elazığ Cad. No:5 21100 Yenişehir/DİYARBAKIR

Tel:      0(412)224 32 22, 228 66 40

Faks:   0(412)224 46 55

E-posta:diyarbakir@byegm.gov.tr

 

Saygıyla duyurulur.