BASIN DUYURUSU 

KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ (KEI) TEŞKİLATI

36. DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI

(İstanbul, 29 Haziran 2017)

 

     1. GENEL BİLGİ

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEI) Üye Ülkeleri 36. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı 29 Haziran 2017 tarihinde ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da Swiss Otel’de gerçekleştirilecektir.

      2. AKREDİTASYON

Söz konusu toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 22 Haziran 2017 Perşembe günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a) Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

    3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEI) Teşkilatı 36. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı (29 Haziran 2017)” toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan ulusal ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

j. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Akreditasyon kartları 28 Haziran 2017 tarihinden itibaren Swiss Otelde kurulacak basın merkezinden şahsen alınabilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

İrtibat Kişisi                             İrtibat Telefon Numarası                  İrtibat e-Posta Adresi

Batur TEMİZSOY                   0 (212) 512 20 13/ 135               batur.temizsoy@byegm.gov.tr

Aysun Emanet                          0 (212) 512 20 13/ 133                 aysun.emanet@byegm.gov.tr