BASIN DUYURUSU

 

TÜRKİYE-ORTA AMERİKA ENTEGRASYON SİSTEMİ(SICA) 2. DIŞİŞLERİ BAKANLARI FORUMU

(19-22 Nisan 2017, İstanbul)

 

TÜRKİYE-LATİN AMERİKA VE KARAYİP ÜLKELERİ TOPLULUĞU (CELAC) DÖRTLÜSÜ 4. DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI

(20-22 Nisan 2017, İstanbul)

            1. GENEL BİLGİ

 

Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi(SICA) 2. Dışişleri Bakanları Forumu 19-22 Nisan 2017; Türkiye-Latin Amerika Ve Karayip Ülkeleri Topluluğu (Celac) Dörtlüsü 4. Dışişleri Bakanları Toplantısı ise 20-22 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul’da Intercontinental Otel’de gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı Forumu takip etmek isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 

            2. AKREDİTASYON

Söz konusu Forumu takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 14 Nisan 2017 Cuma günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

a)      Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

          3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) 2. Dışişleri Bakanları Forumu 19-22 Nisan 2017” toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

j. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

          4.      CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

 

Forumun gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Forum alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartlarının dağıtılacağı yer ve zaman bilahare bildirilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

İrtibat Kişisi                                İrtibat Telefon Numarası                             İrtibat e-Posta Adresi

Rıza SUNGUR                               0 (312) 583 62 64                                  riza.sungur@byegm.gov.tr

Batur TEMİZSOY                         0 (212) 512 20 13/135                             istanbul.enf@byegm.gov.tr

Aysun EMANET                           0 (212) 512 20 13/133                             istanbul.enf@byegm.gov.tr