1. GENEL BİLGİ

            Çanakkale Savaşlarının 102. Yılı Anma Törenleri 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecektir. Tören programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı törenleri izlemek isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 

2. AKREDİTASYON

Söz konusu törenleri takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 13 Nisan 2017 Perşembe günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

a)      Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecekdaimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz törenlerle ilgili “Çanakkale Savaşlarının 102. Yıldönümü Anma Törenleri (24-25 NİSAN 2017,  ÇANAKKALE)”  toplantı adını tıklayınız.

g.    Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h.    Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i.     Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j.     Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k.    Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

4.      CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

 

Törenlerin gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartları, 22-23 Nisan 2017 tarihlerinde BYEGM Çanakkale İl Müdürlüğünde (Kemal Paşa Mah. Dibek Sk. Elbir Apt. No:17/1, ÇANAKKALE Tel: 0 (286) 213 33 87 – 0 (286) 213 33 84) kurulacak Basın Masası’ndan şahsen temin edilecektir.

Talep olması halinde, ulusal ve uluslararası basın mensuplarına 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek törenlere ilişkin olarak oluşturulacak Basın Masası’nda detaylı bilgi verilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Kutluhan YAYÇILI

0 (312) 583 62 48

mehmet.yaycili@byegm.gov.tr

Recep KARAGÖZLÜ

0 (312) 583 59 27

recep.karagozlu@byegm.gov.tr

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Hatice Oktay KILIÇ

0 (312) 583 62 79

hatice.kilic@byegm.gov.tr

 

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Pınar TÜRKER

0 (312) 583 62 68

pinar.turker@byegm.gov.tr

Onur BALÇINER

0 (312) 583 62 88

onur.balciner@byegm.gov.tr

Gazeteciliğinin yanı sıra “Bam Teli” adlı televizyon programlarıyla da toplumda önemli izler bırakan, Sürekli Basın Kartı sahibi, Gazeteciler Cemiyeti üyesi Tayfun TALİPOĞLU’nun vefatı, tüm basın camiasını derinden üzmüştür.

Merhum Talipoğlu’na Yüce Allah’tan rahmet, ailesine,  yakınlarına ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı dileriz.

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ TÖRENLERİNE KATILACAK MEDYA MENSUPLARINA DUYURU

Kartların Dağıtımı:

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Törenlerini izlemek için akreditasyon yaptıran ve başvuruları onaylanan medya mensuplarının akreditasyon kartları 17 Mart 2016 tarihinde 9.00 – 18.00 saaatleri arasında Kemalpaşa Mahallesi Dibek Sokak No:17/1 adresinde bulunan Çanakkale İl Müdürlüğümüz hizmet mekânında dağıtılmaya başlanacaktır. Tören günü (18 Mart 2017) akreditasyon kartını almak isteyen gazetecilerin kartları ise 09.30 – 11.30 saatleri arasında  Eceabat iskelesinde kurulacak olan basın masasında dağıtılacaktır.

Ulaşım:

Törenlerin hem 18 Mart Stadyumu hem de Şehitler Abidesi bölümünü izlemek isteyen basın mensupları saat 12.00’de stadyum civarından otobüslere alınarak saat 12.15’te Çanakkale iskelesinden Eceabat’a hareket ettirilecektir. Sadece Şehitler Abidesi’ndeki törenleri izlemek isteyen basın mensupları için ise Eceabat iskelesinden saat 12.30’da araçlar hareket ettirilecektir. Şehitler Abidesi’ndeki tören alanına gidişler sadece Genel Müdürlüğümüz tarafından koordine edilen araçlarla yapılacaktır. Bu araçların haricinde akredite edilen canlı yayın araçları hariç alana başka araç alınmayacaktır. Törenlere katılan basın mensupları için hazırlatılan kumanyalar araçlarda dağıtılacaktır.

Medya mensuplarına saygıyla duyurulur.

 

İrtibat Telefonları:

Doğan SAVAŞ 0 532 658 35 39

Selahi SEVİM              0 542 264 31 63

Serkan ÖKTEN            0 532 598 99 34

 

 

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ TÖRENLERİ PROGRAMI

(18 Mart 2017)

09.00    CUMHURİYET MEYDANI TÖREN PROGRAMI

               Çelenk Sunma Töreni

- Çelenklerin Sunulması
    * Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Çelengi
    *  Valilik Çelengi
    *  Türk Silahlı Kuvvetleri Çelengi
    *  Belediye  Başkanlığı Çelengi
- 21 Pare Top Atışı
- Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Bayrağın Göndere Çekilişi    
- Törenin Sona Ermesi

 

10:00   18 MART STADYUMU TÖREN PROGRAMI

-  Altın Madalyanın Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı Tarafından
    Bayrağa Takılışı      

 -  Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Bayrağın Göndere Çekilişi                  

 -  Protokol Konuşmaları

 -  Şiir Okunması

 -  Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü Gösterisi   

 -  Resmi Geçit Töreni

 -  Törenin Sona Ermesi

 

14:30   ŞEHİTLER ABİDESİ TÖREN PROGRAMI  

  - Tören Programının Okunması

  - Çelenklerin Sunulması

  - Saygı Duruşu, Saygı Atışı, İstiklal Marşının Okunması

  - Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşmanın Yapılması

           * Sn. Cumhurbaşkanı/Başbakan/BakanYapılacak Konuşma

  - Sembolik Şehitlikte Kuran-ı Kerim Tilaveti (Eş zamanlı olarak Gerçek       
    Şehitliklerde de Kur-ân-ı Kerim ve Dua Okunması)

  - Protokolün deniz tarafındaki Seyir Alanına İntikal

  - Denizde Gemi Geçişi Sonrasında “Türk Yıldızları” Gösterisi

  - Şehitlik Defterinin İmzalanması ve Şehitliklere Karanfil Bırakılması

  - 15 Temmuz Sergisine Geçiş ve Serginin Gezilmesi

  - Törenin Sona Ermesi

 

 16:40  Törenin Sona Ermesi

BASIN DUYURUSU

DEAŞ İLE MÜCADELE KÜRESEL KOALİSYONU

DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI

(22 Mart 2017, Washington)

            “DEAŞ ile Mücadele Küresel Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı”, 22 Mart 2017 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlenecektir.

            Söz konusu toplantıyı izlemek isteyen basın mensuplarının, Washington saatiyle 17.00’a kadar “http://www.state.gov/s/seci/2017ministerial/index.htm” adresi üzerinden akreditasyon başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur. 

1. GENEL BİLGİ

Açık Forum Toplantısı 26-28 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecektir. Forum programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı Forumu isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

2. AKREDİTASYON

Söz konusu Forumu takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 20 Mart 2017 Pazartesi günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a) Yerli Basın Mensupları 

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.  E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.  Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)

f.   Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “Açık Forum Toplantısı (26-28 Mart 2017,  İstanbul)”  toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

j. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

4.  CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Forumun gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Forum alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartlarının dağıtılacağı yer ve zaman bilahare bildirilecektir.

Açık Forum hakkında daha fazla bilgi için: http://efdrrturkey.org/

Saygıyla duyurulur.

İRTİBAT BİLGİLERİ

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Alper AKGÜN

İrtibat Telefon Numarası: 0 (312) 583 62 58

İrtibat e-Posta Adresi: alper.akgun@byegm.gov.tr

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları ve Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Sercan DOĞAN

İrtibat Telefon Numarası: 0 (312) 583 6167

İrtibat e-Posta Adresi: sercan.dogan@byegm.gov.tr

1. GENEL BİLGİ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Törenleri 18 Mart 2017 tarihinde Çanakkale’de tertiplenecektir. Tören programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

2. AKREDİTASYON

Söz konusu törenleri takip etmek isteyen basın mensupları için akreditasyon uygulanacaktır. Bu itibarla;  etkinlikleri takip etmek isteyen basın mensuplarının; 9 Mart 2017 Perşembe günü saat 18.00’a kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri de sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

a) Yerli Basın Mensupları 

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabileceklerdir.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Daha önce sistem üzerinden herhangi bir başvuru yapılmışsa önceki başvuruda kullanılan e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a) http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b) İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt Ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c) Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d) E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e) Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “Nüfus Cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “Pasaport” ile aynı olmalıdır.)

f) Açılan sayfada “Başvurunuzu Seçiniz” alanında yer alan “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Törenleri (2017)” toplantı adını tıklayınız.

g) Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h) Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri sisteme yüklemek suretiyle  sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i) Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız)

j) Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k) Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

4. NAKLEN YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Tören alanına girecek naklen yayın araçları için de akreditasyon yaptırılması gerekmektedir. Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyonu bilgilerini doldurması yeterlidir, kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise kişisel başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak tören alanında görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz. Araç akreditasyonu sadece naklen yayın araçları için yapılmakta olup şahsi araçlar için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.        

Saygıyla duyurulur.

Bilgi için:

1. Yerli Basın Mensupları

İrtibat Tel: 0 (312) 583 6188

İrtibat e-Posta: murat.karaman@byegm.gov.tr

İrtibat Kişisi: Murat KARAMAN

2. Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Tel: 0 (312) 583 6217

İrtibat e-Posta: mariana.popescu@byegm.gov.tr

İrtibat Kişisi: Mariana POPESCU

3. Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Tel: 0 (312) 583 6258

İrtibat e-Posta: alper.akgun@byegm.gov.tr

İrtibat Kişisi: Alper AKGÜN

Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yapılacak olan Ankara, İstanbul ve İzmir illeri dışındaki Anadolu gazete sahiplerinin Basın İlan Kurumu Genel Kuruluna katılacak temsilcilerinin seçimine yönelik olarak Ankara 17. İdare Mahkemesinin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi tarafından 07/02/2017 tarihinde verilen kararla kaldırılmıştır. Bu bağlamda; söz konusu seçim, daha önce ilan edilen delege listesi ve gündemle 10 Şubat 2017 Cuma günü, bu tarihte yeterli çoğunluk sağlanamazsa 11 Şubat 2017 Cumartesi günü Çankaya Belediyesi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda yapılacaktır.

İlgililere duyurulur.

BİK GENEL KURULU İÇİN TEMSİLCİ SEÇİMİ - 13

Daha önce 8 Şubat 2017 tarihinde yapılacağı duyurulan Basın İlan Kurumu Genel Kuruluna katılacak Anadolu gazete sahipleri temsilcileri seçimi, Ankara 17. İdare Mahkemesinin 03/02/2017 tarihli ve ESAS NO: 2017/352 sayılı kararı gereği yapılmayacaktır.

İlgililere saygıyla duyurulur.

DÜNYA TURİZM FORUMU BASIN DUYURUSU-2

Dünya Turizm Forum’u 16-18 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecektir.  Zirveyi takip etmek isteyen basın mensuplarına yönelik olarak uygulanacak akreditasyon işlemi için son başvuru tarihi 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 17:00'a kadar uzatılmıştır.
Söz konusu Forumu takip etmek is​teyen basın mensuplarının en geç 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 17.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.
Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 

Bilindiği üzere, Genel Müdürlüğümüz internet sitesinde yayımlanan 27 Ocak 2017 tarihli duyuru ile daha önce 30-31 Ocak 2017 tarihlerinde yapılacağı duyurulan 195 sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanunun 5. maddesi uyarınca Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nda yer alacak, İstanbul, Ankara, İzmir dışında kalan Anadolu gazete sahiplerinden 3 temsilcinin seçiminin ertelenmesi kararı verilmişti.

Söz konusu duyuruda yer alan hususlar ile ilgili olarak, Genel Müdürlüğümüzce gerekli tetkik ve değerlendirmeler yapılmış olup, seçimin, 26 Ocak 2017 tarihli ve “Kesinleşen Delege Listeleri” başlıklı duyurudaki esaslara bağlı kalınarak 07 Şubat 2017 Salı günü Çankaya Belediyesi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda daha önce açıklanan gündemle, belirtilen tarihte yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise 08 Şubat 2017 Çarşamba günü aynı yerde ve aynı gündemle yapılmasına karar verilmiştir.

İlgililere saygıyla duyurulur.

Bilindiği üzere, 195 sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanunun 5. maddesi uyarınca Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nda yer alacak, İstanbul, Ankara, İzmir dışında kalan Anadolu gazete sahiplerinden 3 temsilcinin seçiminin 30-31 Ocak 2017 tarihinde yapılacağı ve hazırlık sürecinde yürütülecek faaliyetler muhtelif tarihlerde yapılan duyurularla Genel Müdürlüğümüz internet sitesi üzerinden ilan edilmiştir. Ancak, seçim ile alakalı iş ve işlemlerin koordinasyonu ve yürütülmesi sürecinde aşağıdaki hususların ortaya çıktığı görülmüştür:

1-Genel Müdürlüğümüzce gazete sahiplerine gönderilen “Oy Kullanma Tercihi Beyan Form”larının, bazı illerde, kargo firmasından toplu bir şekilde teslim alındığı ve aynı kişiler tarafından yine toplu bir şekilde doldurulduğu tespit edilmiştir.

2-Genel Müdürlüğümüze, bazı formların gazete sahiplerinin bilgisi dışında üçüncü kişiler tarafından doldurulduğu yönünde ihbar ve şikayetler ulaşmış, gazete sahipleriyle yapılan telefon görüşmelerinde bu iddianın doğruluğu teyit ve tespit edilmiş, bu tespitlerden hareketle bazı vekalet atamaları iptal edilmiştir.

3-Bu durum netleşmeden seçimin yapılmasının ortamda karışıklık çıkma ihtimalini göz ardı edilemeyecek boyutlara taşıyacağı şüphesizdir. Yukarıda açıklanan hususların seçim güvenliğini tehlikeye sokacağı, ortaya çıkacak sonucun adilane olup olmayacağı yönünden şüpheler uyandıracağı, ortaya atılacak birtakım iddialarla Genel Müdürlüğümüzün töhmet altında bırakılabileceği ve seçim sonucu ortaya çıkacak sonucun gerçek durumu yansıtmayabileceği ihtimalleri göz önünde bulundurularak yeniden bir değerlendirme yapılmış ve seçimin daha sonra ilan edilecek ve fazla uzun olmayacak bir sürece ertelenmesi kararına varılmıştır.

İlgililere saygıyla duyurulur.

09:00 Kayıt                                                                                                                  

Bizzat oy kullanacak gazete sahipleri ve tüzel kişi temsilcileri ile vekillerin ön kayıt işlemlerinin yapılarak "DELEGE" kartlarının teslim edilmesiyle başlanması

10:30 Açılış

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması

Açılış konuşmaları

Geçici Divan Kurulunun oluşturulması

Geçici Divan Kurulunun gündemi arzı

Divan Kurulu için aday gösterilmesi

Divan Kurulunun oluşturulması

Sandık Kurullarının oluşturulması

Adayların duyurulması ve takdimi

Seçim

Kapanış

Toplantı Yeri     : Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI Spor Salonu

Toplantı Tarihi  : 31 Ocak 2017

Adres                 : Çetin Emeç Bulvarı Türk Ocağı Caddesi No:4 Balgat Çankaya/ANKARA

BASIN DUYURUSU

DÜNYA TURİZM FORUMU

(16-18 ŞUBAT 2017, İSTANBUL)

 

            1. GENEL BİLGİ

Dünya Turizm Forum’u 16-18 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecektir. Forum programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı Forumu isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

            2. AKREDİTASYON

Söz konusu Forumu takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 08 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a)      Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

               3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “Dünya Turizm Forumu (16-18 Şubat 2017,  İstanbul)”  toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

j. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

                4.      CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Forumun gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Forum alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartlarının dağıtılacağı yer ve zaman bilahare bildirilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Alper AKGÜN

0 (312) 583 62 58

alper.akgun@byegm.gov.tr

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Hatice Anıl ŞİMŞEK

0 (312) 583 6261

anil.simsek@byegm.gov.tr

 

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Şimel DOĞAN DAĞLI

0 (312) 583 6282

simel.dagli@byegm.gov.tr

Hatice Oktay KILIÇ

0 (312) 583 6279

hatice.kilic@byegm.gov.tr

30-31 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılacak olan Basın İlan Kurumu Genel Kuruluna katılacak 3 Anadolu gazete sahibi temsilcisinin seçiminde oy kullanma hakkını haiz olduğu belirlenen gazetelerden gelen “Oy Kullanma Tercihi Beyan Form”ları incelenerek usulüne uygun olmayan vekâletler geçersiz sayılmıştır.

Vekâleti geçersiz sayılan gazetelere ve geçersizlik gerekçelerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.

İlgililere saygıyla duyurulur.

 

Geçersiz Vekaletler

30-31 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılacak olan Basın İlan Kurumu Genel Kuruluna katılacak 3 Anadolu gazete sahibi temsilcisinin seçiminde oy kullanma hakkını haiz olduğu belirlenen gazetelerden durumu kesinleştirilenlerin listeleri il bazında aşağıda yer almaktadır.

Olumsuz hava koşulları göz önünde bulundurularak kendilerine “Oy Kullanma Tercihi Beyan Formu” ulaşmadığı değerlendirilen veya vekâleti kabul edilmeyen gazete sahipleri bizzat gelmeleri halinde oy kullanabileceklerdir.

İlgililere saygıyla duyurulur.

Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Isparta
Mersin
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce