Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla hizmet damgalı pasaport alarak yurtdışına çıkmak isteyen basın mensuplarına yönelik olarak 18/07/2016 tarihinden itibaren uygulanan yurtdışı çıkış izni verildiğine dair Genel Müdürlüğümüzden yazı alınması işlemi 15/11/2017 tarihi itibariyle kaldırılmıştır.  Bundan sonraki süreçte, hizmet  damgalı pasaportu ile yurtdışına seyahat edecek basın mensuplarının izin yazısı almalarına gerek bulunmamaktadır.

Saygıyla duyurulur.

BASIN DUYURUSU

 

NATO DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI

(05-06 Aralık 2017, Brüksel)

 

 

 

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, 05-06 Aralık 2017 tarihlerinde Belçika`nın başkenti Brüksel`de düzenlenecektir.

Söz konusu toplantıya katılacak olan basın mensupları, programın basına açık bölümlerini NATO`nun belirlediği koşullar dahilinde “pool” sistemiyle takip edebilecektir. 2017 yılı için NATO nezdinde akreditasyona sahip olan basın mensuplarının bahse konu toplantı için ayrıca akreditasyona ihtiyaçları olmayacaktır.

NATO nezdinde akreditasyona sahip olmayan basın mensuplarının, söz konusu toplantıyı izleyebilmeleri için 27 Kasım 2017 Pazartesi günü 18.00`e (Belçika saati) kadar https://my.hq.nato.int/ adresinden online başvuru yapmaları gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

24. AGİT Bakanlar Konseyi Toplantısı, 7-8 Aralık 2017 tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecektir.

Söz konusu Toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının, 8 Aralık 2017 tarihine kadar “https://www.bundeskanzleramt.at/accreditation” internet adresinden akreditasyon işlemlerini online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

BASIN DUYURUSU

 

 KÜRESEL GÜNEY-GÜNEY KALKINMA FUARI 2017

(27-30 Kasım 2017, Antalya)

 

            BM’nin koordinasyonunda “Küresel Güney-Güney Kalkınma Fuarı 2017” (Global South-South Development Expo 2017) ülkemizin ev sahipliğinde 27-30 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da, Titanic Deluxe Golf Belek Otel’de düzenlenecektir.

            Söz konusu Fuarı takip etmek isteyen basın mensuplarının, akreditasyon başvurularını http://www.expo.unsouthsouth.org/2017-anlatya/registration/ internet adresi üzerinden 13 Kasım 2017 tarihine kadar online olarak yapmaları gerekmektedir.

            Saygıyla duyurulur.

Basın kartı ve sürekli basın kartı sahibi basın mensuplarına Kiğılı ve Abdullah Kiğılı mağazalarında, basın kartlarını ibraz etme koşuluyla sezon ürünlerinde geçerli tüm indirimlere ek indirim uygulanacaktır.

Kiğılı ve Abdullah Kiğılı mağazalarındaki sezon ürünlerinde geçerli  genel indirim %50’ye kadar olduğunda tüm indirimlere ek basın kartı sahiplerine özel + % 10 indirim, %50’nın üzerinde ise tüm indirimlere ek +  %5 indirim uygulanacaktır.

Kampanya, 30 Haziran 2018 tarihine kadar tüm Kiğılı, Abdullah Kiğılı mağazalarında geçerlidir.

BASIN DUYURUSU

 

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) EKONOMİK VE TİCARİ  İŞBİRLİĞİ DAİMİ KOMİTESİ’NİN (İSEDAK) 33. TOPLANTISI

 (20-23 Kasım 2017, İstanbul)

 

 

1. GENEL BİLGİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanı bulundukları “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK)” 33. Toplantısı, 20-23 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

İİT üyesi ve gözlemci ülkelerden Bakan düzeyinde katılımın beklendiği toplantıya, İİT Genel Sekreterliği ve ilgili İİT kuruluşlarının yanı sıra bazı uluslararası kuruluşlardan da temsilciler davet edilmiştir.

 

2. AKREDİTASYON

Söz konusu toplantıyı izlemek isteyen basın mensuplarının en geç 14 Kasım 2017 Salı günü saat 17.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresi üzerinden, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılacak başvurular işleme konulmayacaktır.

Bu çerçevede;

a)Ulusal Basın Mensupları:  

Basın kartı olmayan ulusal basın mensuplarının, görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemesi gerekmektedir.

Basın kartı bulunan ulusal basın mensuplarından herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak, Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları;

Ülkemizde yerleşik uluslararası basın mensuplarının sisteme herhangi bir belge yüklemesi beklenmemektedir; daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamış olacaklardır.

 

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.byegm.gov.tr  adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı için  “33. İSEDAK Toplantısı (20-23 Kasım 2017, İstanbul)” adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir. 

 

4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Toplantının gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Toplantı alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

 

5. AKREDİTASYON KARTLARI

Söz konusu toplantıyı izleyecek yerli ve uluslararası basın mensuplarının mesleki çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, 19 Kasım 2017 tarihinden itibaren İstanbul Kongre Merkezi’nde bir basın merkezi kurulacaktır.

Başvuru sahipleri akreditasyon kartlarını 19 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde kurulacak olan basın masasından 09.00 – 17.00 saatleri arasında resimli kimlik kartlarını ibraz etmek koşuluyla şahsen alabileceklerdir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

1. Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi : Mariana POPESCU

İrtibat Telefon Numarası : +90 312 5836217

İrtibat e-Posta Adresi : mariana.popescu@byegm.gov.tr

     

2. Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları   

İrtibat Kişisi : Çoşkun UÇAKKUŞ

İrtibat Telefon Numarası : +90 312 5835962

İrtibat e-Posta Adresi : coskun.ucakkus@byegm.gov.tr

 

3. Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi : Egemen MORAL 

İrtibat Telefon Numarası : +90 312 5836295

İrtibat e-Posta Adresi : Egemen.Moral@byegm.gov.tr

                                                                                    BASIN DUYURUSU                                                                                     

BYEGM BASIN MERKEZİ

Reyhanlı-Hatay

 

GENEL BİLGİ

Suriye’de ateşkes sürecini takip etmek amacıyla Astana garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın silahlı kuvvetlerine mensup birliklerce oluşturulan Gerilimi Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları Suriye’nin İdlib bölgesinde bir çatışmasız bölge oluşturmak için gözlem noktaları tesis etmek üzere keşif harekâtı başlatmıştır.

 

AKREDİTASYON

Söz konusu harekat çerçevesinde gelişmeleri takip etmek isteyen basın mensupları akredite olmak koşuluyla, ilgili makamlarca belirlenecek güvenli bölgede meslekî faaliyetlerini yürütebileceklerdir. Bunun için;

Ulusal Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, Basın Kartlarının fotokopisi (Basın Kartı olmayanlar ise bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazıları ve nüfus cüzdanı fotokopileri) ve jpeg formatında bir fotoğraf ile,

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, Basın Kartlarının fotokopisi ve jpeg formatında bir fotoğraf ile,

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, kendi basın kartı fotokopileri, kurumlarından alacakları görevlendirme yazıları ve pasaport fotokopileri ve jpeg formatında bir fotoğraf ile birlikte,

Hatay ili Reyhanlı ilçesinde kurulan BYEGM Basın Akreditasyon Merkezi’ne bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  Akreditasyon kartları, kimlik belgeleri ibraz etmek suretiyle şahsen teslim alınabilecektir.

 

Basın Akreditasyon Merkezi: (09.00-18.00)

T.C. Reyhanlı Kaymakamlığı

Yeni Mahalle, Mehmet Akif Ersoy Caddesi

No:4, Giriş Kat, Reyhanlı – HATAY

Detaylı Bilgi İçin:

Hüseyin Cesurhan TAŞ

Tel:  +90 530 690 42 19 , e-posta: cesurhan@yahoo.com

EK:  Basın Akreditasyon Formu

TC Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Anadolu Sigorta arasında basın kartı sahiplerine yönelik indirim protokolü imzalandı.

Basın mensuplarının karşılaşabilecekleri risklerin olumsuz etkilerini  telafi etmek ve yaşam standartlarını güvence altına almak amacı ile yapılan kampanya kapsamında, basın kartı sahibi basın mensupları Anadolu Sigorta’dan satın alacakları Bireysel Sağlık Poliçelerinde yüzde 10, Konut Paket Poliçelerinde yüzde 30, Birleşik Kasko Sigortası Poliçelerinde yüzde 5 oranında indirimden faydalanabileceklerdir.

Saygıyla duyurulur.

***Kampanyadan faydalanmak isteyen basın mensuplarının, kullanımda olan basın kartı ile Anadolu Sigorta’ya başvurmaları yeterli olacaktır. Konut Paket Poliçelerinde; Deprem ve Yanardağ Püskürmesi, Aile Destek Sigortası, Anadolu Hizmet Konut, Anadolu Acil Sağlık Hizmetleri, Anadolu Konut Mini Onarım teminatlarında indirim uygulanmamaktadır. Birleşik Kasko Poliçelerinde ise indirim sadece araç ruhsatında kullanım tarzı, Hususi Oto olan araçlar için geçerlidir.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile OPET Petrolcülük A.Ş. (OPET) arasında yapılan protokole göre; basın kartı sahipleri, kartlarını ibraz ederek kampanyaya dâhil Opet istasyonlarından akaryakıt (benzin ve motorin) alımlarında yapacakları harcamalarda yakıt puanı avantajından yararlanabileceklerdir. Ayrıntılı bilgiye http://www.byegm.gov.tr/turkce/ayricaliklar adresinden ulaşılabilir.

Not: Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında hata ekranının görüntüsünü  basinkarti@byegm.gov.tr  adresine gönderebilirsiniz.

Saygıyla duyurulur.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. arasında yapılan protokole göre; basın kartı sahipleri, kartlarını ibraz ederek Liv Hospital Ankara ve Medical Park Hastaneleri’nin sağlık hizmetlerinden indirimli olarak faydalanabileceklerdir. Ayrıntılı bilgiye http://www.byegm.gov.tr/turkce/ayricaliklar adresinden ulaşılabilir.

Saygıyla duyurulur.