15 TEMMUZ’UN GAZETECİ KAHRAMANLARINA TEŞEKKÜR GECESİ

15 TEMMUZ’UN GAZETECİ KAHRAMANLARINA TEŞEKKÜR GECESİ

Türkiye Haber Kameramanları Derneği tarafından hazırlanan, 15 Temmuz gecesi görevde olan gazetecilerin kaleme aldığı "15 Temmuz KalkışMA" kitabının yazarlarına ve o gece demokrasinin yanında yer alan medya kuruluşlarına teşekkür amacıyla Emek Sinemasında tören düzenlendi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da 15 Temmuz gecesi atv televizyonu Ankara Temsilcisi olarak yaşadıklarını kitaba aktaran 110 gazeteciden biriydi. Akarca teşekkür plaketini Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un elinden aldı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye Haber Kameramanları Derneğinin "15 Temmuz KalkışMA" kitabıyla hain darbe gecesinin bundan sonraki nesillere aktarılması konusunda çok önemli bir çalışma yaptığını belirtti. Kurtulmuş, "medyanın şerefli mensuplarının da o gece çok önemli bir görevi yerine getirdiğini" dile getirerek, gazetecilerin bombaların altında kameraları mikrofonlarıyla demokrasi nöbeti tuttuğunu söyledi.

Ödül takdimi sırasında kısa bir konuşma yapan Akarca “O akşam Ankara büromuzda muhabir, kameraman ve kurgucu arkadaşlarım hep birlikte yayındaydık. Telaş ortamında haber merkezinin en tecrübelisi olarak teskin etme görevinin bana düştüğü kanaatiyle arkadaşlarımı sakinleştirme gayreti içinde oldum. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla tepeden tırnağa ürperdim. Tüm kesimlere bu çağrının iletilmesi için çaba sarf ettik. Sahadaki arkadaşlarımızdan bu mesajı sürekli iletmelerini istedim. Her an kanalın basılma tehlikesi mevcuttu, o zamana kadar elimizden geleni yapmalıydık” dedi. Bugün bile olayın şokunu hala tam manasıyla atamadığını belirten Akarca bir daha böyle bir acının yaşanmaması temennisinde bulunarak, kitabın ve ödül gecesinin mimarı Türkiye Haber Kameramanları Derneği’ne teşekkür etti.

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel ise medyanın, başarısız darbe girişiminin kamuoyuna duyurulması ve darbeye karşı kamuoyu oluşturulmasında başrol oynadığını söyledi. Darbecilerin direncinin kırılmasında en önemli unsurlardan birinin medya olduğunu vurgulayan Polatel, "Karanlık başlayan ama aydınlığa doğru hızla giden haber akışı içinde sahadaki haberin ekranlara yansımasına katkıda bulunan her bir medya mensubu tarihin altın sayfalarında yerini almıştır." dedi.