ARAKANLI MÜSLÜMANLARDAN OLUŞAN GAZETECİ HEYETİ BYEGM’Yİ ZİYARET ETTİ

ARAKANLI MÜSLÜMANLARDAN OLUŞAN GAZETECİ HEYETİ BYEGM’Yİ ZİYARET ETTİ

Myanmar'ın Arakan Eyaleti'nde son dönemde meydana gelen olaylar sonucunda şiddete maruz kalan ve yerlerinden edilen Rohinga Müslümanlarına ülkemizce verilecek destek çalışmaları kapsamında, Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda Myanmar, Bangladeş ve yurtdışında yaşayan Rohinga diasporasından 14 kişilik bir gruba ülkemizde gazetecilik eğitimi verilmesi amacıyla Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü (TRT) ve Genel Müdürlüğümüzce ortak bir program düzenlendi.

Bu kapsamda, Rohingalı Basın Mensuplarından oluşan 14 kişilik bir gruba haber yazım teknikleri, internet haberciliği, yeni medya yayıncılığı konularında TRT tarafından 19 Şubat- 02 Mart tarihleri arasında eğitim verildi. Bu eğitimin yanı sıra heyetin çeşitli kurum ve kuruluşlara görüşmeler gerçekleştirerek medya ve eğitim konularında iş birliği olanaklarını geliştirmeleri amaçlandı.

Myanmar, Suudi Arabistan, Almanya, Pakistan, ABD, Bangladeş gibi farklı ülkelerden gelen 13 Arakanlı gazeteciden oluşan heyet, BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan tarafından karşılandı.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nü ziyaret eden Arakanlı gazeteci heyeti, BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan ile Enformasyon Daire Başkanı Mahmut Şevket Bayram ile görüştü. Toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasına, Arakan’da katledilen Müslümanlara Allah’tan rahmet dileyerek başlayan BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan, Türkiye’nin vermiş olduğu terörle mücadeleye ve Türkiye’nin Suriye’de yaptığı sınır ötesi operasyona ilişkin bilgi verdi. Okutan, Türkiye’nin amacının sınır güvenliğini tesis ederek, sınırın hemen ötesinde terörden arındırılan yerleşim yerlerine yerel halkın tekrar gelmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Okutan, Afrin Operasyonu’nun 41. gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2222 olduğunu belirterek, Türkiye’nin kararlılığının devam edeceğinin altını çizdi. Sözlerine, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi Türkiye’nin büyümesini ve gelişmesini hazmedemeyenlere karşı gereken Osmanlı tokadı vurulmaya devam edilecektir.” şeklinde devam eden Okutan, savaşın sadece sahada kazanılmadığını, zihinlerde de savaşı kazanmak gerektiğini ve kurumsal olarak terör örgütü üyelerinin sosyal medyada yürüttükleri kirli algı operasyonlarına karşı mücadelenin sürmekte olduğunu, bu amaçla hazırlanan “Tuzağa Düşme” broşürünün birçok mecrada paylaşılarak terör örgütünün kirli algısına karşı önlem alındığını ifade etti.

Katılımcılar aldıkları eğitimle ilgili olarak BYEGM’ye teşekkürlerini ilettiler.