“BYEGM ARŞİVİNDEN ANKARA FOTOĞRAFLARI SERGİSİ” 300’Ü AŞKIN ÖĞRENCİYİ AĞIRLADI

“BYEGM ARŞİVİNDEN ANKARA FOTOĞRAFLARI SERGİSİ” 300’Ü AŞKIN ÖĞRENCİYİ AĞIRLADI

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98'inci yıl dönümü dolayısıyla açılan "Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Arşivinden Ankara Fotoğrafları Sergisi" okullardan büyük ilgi gördü.

BYEGM Basın Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan Ankara Fotoğrafları Sergisi, Nenehatun İlkokulu ve Abdullah Tokur Ortaokulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te şehit olan yakın koruması anısına adını koyduğu Yenimahalle Şehit Mehmet Çetin Ortaokulu, Karakusunlar IMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yalçın Eskiyapan İlkokulu'nun ardından BİLNET Ortaokulu öğrencilerini ağırladı. 

Sergi gezisi öncesi Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü hakkında bilgi alan öğrenciler, yaşadıkları şehrin tarihini anlatan fotoğraflardan oluşan sergiye dair akıllarına takılan tüm soruları sordu. Öğrenciler, 27 Aralık 1919'da Ankaralıların Mustafa Kemal Atatürk'ü karşılamasıyla başlayan ve 1960'lara kadar Ankara Garı, II. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir,  Ulus Meydanı, Ankara Kalesi, Gençlik Parkı, Atatürk Bulvarı, Atatürk Orman Çiftliği ve Çubuk Barajı'nın da aralarında bulunduğu birçok farklı mekanda çekilmiş 41 karenin öyküsünü dikkatle dinledi, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki Ankara’nın geçirdiği değişimi gözlemleme fırsatı buldu.