BYEGM VE TÜRK GAZETECİLER TÜRKİSTAN’DA

BYEGM VE TÜRK GAZETECİLER TÜRKİSTAN’DA

BYEGM tarafından organize edilen Gazeteci Heyeti Programı çerçevesinde, Türkiye’den bir grup medya mensubu, Türkistan’da 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılışı ve Nevruz kutlamalarını izledi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2012 yılında başlatılan Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamasının bu yıl ki durağı, Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi gibi pek çok tarihi esere ve Ahmet Yesevi Türk-Kazak Uluslararası Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Türkistan, eski adıyla Yesi şehri oldu.

TÜRKSOY ve Güney Kazakistan Valiliği işbirliğinde ve BYEGM desteğiyle gerçekleştirilen programa, 22 ülkeden gelen 300’e yakın sanatçının yanı sıra ilgili ülkelerden pek çok temsilci ve Türkistan halkı da geniş katılım gösterdi. Etkinliklerin açılışı, Kazakistan Cumhuriyeti Spor ve Kültür Bakanı Arıstanbek Muhamediulı,  Güney Kazakistan Valisi Janseyit Tüymebayev ve TÜRKSOY Genel Sekreteri, Büyükelçi Düsen Kaseinov tarafından yapıldı.

Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin türbesi etrafından bir araya gelen konuk heyetler ilk olarak türbe etrafında bulunan anıtları ziyaret etti. Ziyaretin ardından gerçekleştirilen açılış töreninde, her yıl geleneksel olarak, Türk Kültürü’nün tanıtımına katkı sağlayan medya mensuplarına takdim edilen TÜRKSOY Basın Ödülleri de sahiplerini buldu.

Türk Dünyası sanatçılarının performansları ile  devam eden 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti açılışında, Kazak Milli sanatlarından örnekler sergilendi ve geleneksel spor müsabakaları gerçekleştirildi. Kutlamalar kapsamında oluşturulan şenlik alanında, geleneksel el sanatlarının temsilcilerinden oluşan 300 kişilik bir grup, Kazak yaşam tarzını yansıttıkları hediyelik eşyaları şenlik alanında misafirlerin beğenisine sunuldu.

Dünyanın dört bir yanından Türkistan’a gelen heyetlere, şenlik alanında özel olarak kurulan, yurt adı verilen geleneksel çadırlarda Kazak milli mutfağından yöresel lezzetler de ikram edildi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi kararıyla, 2017 yılı ‘’Türk Dünyası Kültür Başkenti’’ olarak ilan edilen Kazakistan’ın Türkistan şehri, yıl boyunca gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle farklı alanlardan sanatçıların ve bilim insanlarının buluşma noktası haline gelmeyi sürdürecek.