BYEGM VE SABAH GAZETESİ ÇİN’DE

BYEGM VE SABAH GAZETESİ ÇİN’DE

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) kamu diplomasisinde önemli adımlara imza atıyor. Bu kapsamda Sabah Gazetesi Köşe Yazarları Kulübü ile birlikte dünyayı dolaşarak Türkiye ile ilgili bilgilerin ilk ağızdan uluslararası topluma doğru olarak anlatılması ve toplumların aracısız, dolayısıyla da sağlam iletişim kurmasını sağlamayı amaçlayan bir dizi toplantı düzenlendi. Londra’dan başlayan BYEGM ve Sabah Yazarlar Kulübü dünya turu, Washington, Brüksel, Berlin ve Moskova ile devam etti. 6’ncı durak Çin’de yapılan her iki toplantıya da ilgi büyüktü.  İlki 24 Mart Cuma günü Şangay Üniversitesi’nde düzenlenen panelin açış konuşmasını BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ilk anlarında Çin’den gelen darbeyi kınayan açıklamaların Türk halkını ziyadesiyle memnun ettiğini dile getiren Akarca, yeni dönemde Çin-Türkiye ilişkilerine de değindi. Akarca, İki ülke arasında son zamanlarda imzalanan anlaşmalar ile ilişkilerin daha üst seviyelere taşındığını vurgulayarak toplumlar arasında köprü görevini üstlenecek olanların başında basın mensuplarının geldiğine dikkati çekti. “Daha sıkı bir işbirliği için BYEGM olarak muhataplarımızla işbirliği protokolü üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayı içinde gerçekleştirmesi muhtemel ziyaret sırasında bu protokolün imzalanmasını arzuluyoruz” diye konuştu.

Şangay’da Wen Hui Daily  gazetesi,  Şangay Belediyesi ve Şangay Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nü de ziyaret eden BYEGM Genel Müdürü Akarca, muhataplarına “Terör İnsanlık Suçudur” mesajı içeren 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan TBMM’nin duvarlarından düşen mermerlerden bir küçük parçayı hediye etti.

Çin programının ikinci durağı Pekin’de, Renmin Üniversitesi Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü’nün ev sahipliğindeki panelde Akarca ve Sabah yazarları üniversite ve basın dünyasının önemli temsilcileri ile bir araya geldi. Konuşmalar sonrasında Akarca Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü’nden Kıdemli Araştırmacı Zhuo Rong’a da TBMM duvarlarından düşen mermer parçalarından takdim etti. BYEGM ve Sabah Gazetesinin Pekin programı iş dünyası temasları ile son buldu.