BYEGM’NİN PAYDAŞI OLDUĞU GELECEKLE İLETİŞİM CALIŞTAYI SONA ERDİ

BYEGM’NİN PAYDAŞI OLDUĞU GELECEKLE İLETİŞİM CALIŞTAYI SONA ERDİ

RTÜK tarafından düzenlenen 9’ncu Gelecekle İletişim Çalıştayına, Türk Dünyası’nın değişik köşelerinden Türkiye’ye gelerek iletişim alanında öğrenim gören öğrenciler ve mezunlar, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü temsilen Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Tuncay Karabulut,  TİKA ve TDBB yetkilileri ile Ovidius, Komrat Üniversiteleri akademisyenleri, Türkiye’nin Bükreş ve Kişinev Büyükelçileri ile Köstence Başkonsolosu katıldı.

 “15 Temmuz Örneğinde Medya ve Demokrasi” ana başlığında yabancılaşma, sosyal medya, bölgesel barış, ulusal güvenlik ve basın özgürlüğü ele alınarak, medyanın yapıcı yönünün öne çıkarılması gerekliliğinin altı çizildi. Çalıştayda ayrıca Dobruca-Bucak, Köstence, Hasança, Mecidiye, Başpınar, Babadağ, Tulça, İshakça, Maçin, Galati, Kıpçak, Çadır-Lunga, Avdarma, Komrat ve Bender gibi Türk yurtları ile ilgili bildiri sunumları yapıldı.

Bir hafta süren 9’ncu Gelecekle İletişim Çalıştayı sonunda okunan çalıştay bildirisinde, Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz kalkışmasının hain bir eylem olduğu önemle vurgulandı. Çalıştay faaliyetlerinin yaygınlaştırılması için yurt içinde sempozyumların düzenlenmesi, katılımcıların talepleri göz önünde bulundurularak eğitim-staj programlarının düzenlenmesi ve çalıştayda sunulan makalelerin bir araya toplanıp kitap haline getirilmesi karara bağlandı.

Program sonrasında Moldova Büyükelçisi Hulusi Kılıç’ı makamında ziyaret eden Tuncay Karabulut, Büyükelçiye BYEGM’nin 15 Temmuz gecesi hain FETÖ’cüler tarafından bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yıkılan duvarlarından düşen mermer parçalarıyla hazırladığı kartı takdim etti.