IŞIK: PYD’NİN SURİYE’DEKİ KÜRTLERİ TEMSİL ETTİĞİ BÜYÜK BİR YALANDIR

IŞIK: PYD’NİN SURİYE’DEKİ KÜRTLERİ TEMSİL ETTİĞİ BÜYÜK BİR YALANDIR

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor” etkinliğinde, Kocaeli ve Sakarya’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İstanbul Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Necmettin Altuntaş’ın da katıldığı programda Bakan Işık iç ve dış gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Işık, PYD'nin bir terör örgütü olduğunun Batı medyasında da artık yazılmaya başlandığını, bunların diğer delillerle birlikte bütün muhataplara aktarılacağını belirterek "PYD'nin, Suriye'deki Kürtleri temsil ettiği çok büyük bir yalandır. Şu anda Suriye'de Kürtlere karşı en fazla cinayeti işleyen örgüt PYD'dir. Kendi anlayışında olmayan ve kendi emir komutasına girmeyen bütün Kürt unsurlarına yönelik düşmanca tavrı sergileyen, onları öldüren, ortadan kaldıran bir örgüt PYD. Bunun özellikle altının çizilmesi gerekiyor çünkü Türkiye'nin tavrı Kürtlere karşı değildir." diye konuştu.

Bakan Işık, Kürtlerin bu coğrafyada bin yıldır birlikte yaşadığımız kardeşlerimiz olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"PYD'nin Kürtleri özellikle temsil etmediğini vurguladıktan sonra, bölgede bir egemenlik alanı oluşturma gayretinin de farkındayız. Zaman zaman buna yönelik bazı cüretlerde bulunduğunu da biliyoruz ama bu cürette bulunduğu her an, tepelerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) o öldürücü darbesi iniyor. Daha önce Afrin'den doğuya doğru ve Münbiç'ten batıya doğru ilerlemeye kalktıklarında operasyonun nasıl yapıldığını ve 200'ün üzerinde PYD militanının, teröristinin nasıl etkisiz hale getirildiğini biliyorsunuz. O harekattan sonra doğrusu Türk askerine yönelik çok fazla bir hamle yapmadılar. Çünkü yaparsalar nasıl bir karşılık alacaklarını çok iyi biliyorlar. Artık onlar da Münbiç'ten çıkmazlarsa çıkarılacaklarını anladıkları için DEAŞ ve rejimle anlaşarak, bölgeyi rejime bırakmak gibi bir planı devreye sokmaya başladılar. Bu noktada Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, bütün koalisyon güçlerinin de çok dikkatli olmaları gerektiğini, bölgede bu konunun hassas bir denge olduğunu bilmelerini bekliyoruz. Ama Türk askerine yönelik giriştikleri en ufak bir hareketin başlarına neler açacağını zannediyorum, biliyorlar."

" TSK, demokrasiye bağlıdır"

Bir gazetenin "Karargah rahatsız" başlıklı haberiyle ilgili soruları da yanıtlayan Işık bu tartışmalarının herkesi üzdüğünü söyledi. “Yaşanan onca olaydan sonra TSK, demokrasiye bağlıdır, demokrasinin gereği olarak kimden emir alacağını ve o emri nasıl uygulayacağını çok iyi bilmektedir." diyen Işık şöyle devam etti:

"TSK'nın bir başkomutanı vardır. TSK Başbakan’a karşı sorumludur ve görevlerini kanunlar çerçevesinde yürütmektedir. Demokrasiye bağlıdır. Bu noktada birileri, TSK'yı güncel tartışmaların içine çekmeye, hatta bazıları da maalesef TSK'nın içerisinde polemik oluşturmaya çalışıyor. İşte, 'Şu şucudur, bu bucudur.' gibi bir takım maksatlı çalışmalar içerisinde bulunuyor. Bunları yakinen takip ediyoruz. Kesinlikle hukuk çerçevesinde gereken her şeyin yapıldığını ve yapılacağını bilmenizi istiyoruz."    

"FETÖ'yle mücadele bir beka mücadelesidir"

FETÖ ile mücadele konusuna da değinen Işık, gelişen olayların örgütün ne kadar büyük bir ihanet içinde olduğunu gösterdiğini anlatarak, bunun için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi. Hiçbir masumun canının yanmaması için dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek uluslararası bağlantıları olan tehlikeli bir örgüt olduğu için bu konuda temkinli davranılması gerektiğini vurguladı. Işık, ülke ve devletin beka meselesi olan FETÖ'yle mücadelede kararlı olunması gerektiğinin altını çizdi.