“MİLLETİN VERDİĞİ YETKİYİ OYUNLARLA, TEZGAHLARLA HİÇ KİMSE DEĞİŞTİREMEYECEK”

“MİLLETİN VERDİĞİ YETKİYİ OYUNLARLA, TEZGAHLARLA HİÇ KİMSE DEĞİŞTİREMEYECEK”

28 Şubat darbesinin 20’nci yılında AK Parti grubuna seslenen Başbakan Binali Yıldırım, 28 Şubat’ta milli iradenin nasıl el değiştirdiğini çarpıcı şekilde gösteriyor diyerek bir film izletti. Hafızaların bugün yeniden tazelendiğini belirten Başbakan, milletin verdiği yetkiyi oyunlarla, tezgahlarla hiç kimse değiştiremeyecek." diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye'nin vesayetle mücadele ederek bugünlere geldiğini söyledi. Vatandaşın yapılan seçimde oyunu kullandıktan sonra her şeyin bittiğini zannettiğini, bir dahaki seçime kadar rahat olunduğunu düşündüğünü ifade eden Yıldırım, "28 Şubat'ta gördük; vatandaş yetki vermiş, iktidar olmuşlar ama birileri bu iktidarı sevmemiş, hoşuna gitmemiş. Bir vesayetle 28 Şubat darbesi gerçekleşti, bazıları isim koyuyor, 'postmodern darbe'. Vatandaşa dürüst olun kardeşim bal gibi darbe teşebbüsü. Tanklar Ankara sokaklarında gezdi mi gezdi, 9 saat MGK toplantısı yapıldı mı, yapıldı. Şu karara bakın; 'Rejim tehlikede olduğu için imam hatip okullarının orta bölümleri kapatılsın'. Sanki imam hatip okulları kapatılınca Türkiye'nin rejim problemi çözülmüş olacak." ifadelerini kullandı.

28 Şubat dönemindeki başörtüsü yasaklarına da değinen Yıldırım, ömrünün baharında gençlerin irtica bahanesiyle uzun yıllar sürecek tutukluluk dönemini yaşadıklarını dile getirdi. "Ortaçağ Avrupa'sında bile görünmeyen bu bağnazlıklarla kızlarımızın zorla başlarının açılması yollarına gidildi, ikna odaları kuruldu. İnançlı, tertemiz Anadolu insanının sahip olduğu firmalar fişlendi, 'irticai eylemlere destek oluyor' diye ticari hayatları sona erdirildi. Medya kontrol altına alındı, siyasi partiler kapatıldı, tam bir sıkıyönetim ilan edildi. Ülke süratle 2001 büyük krizine sürüklendi. İşte 28 Şubat'ın özeti budur. 15 Temmuz'da tanklarla sokakları işgal etmeye, milletin iradesine darbe vurmaya çalışanlar 28 Şubat'ı planlayanların hedefiyle aynı hedefteler. Bunlar darbe kardeşleridir. Her ikisi de milli iradeye karşı darbe girişiminde bulunmuştur. Tek fark vardır, 28 Şubat'çılar başarılı olmuş, 15 Temmuz'dakiler tuş olmuştur.” dedi.

Milletin iradesi ve halkın gücünün tankın gücünü yendiğini söyleyen Başbakan,” Hükümet iş yaparken birtakım çeteler, gruplar 'rejim tehlikede' diye çığırtkanlık yapıyorsa bilin ki millete yapılan hizmetten rahatsız oluyorlar. O dönemde karanlık siyaset koridorunda at koşturanlar, 'demokrasiye balans ayarı verdik' diyenler, milli iradeye darbe vurmak isteyenler 15 Temmuz kulağınızda küpe olsun. Bu kahraman millet Çanakkale siperlerindeki ecdatlarının başını öne eğdirmedi. 15 Temmuz'da vatanın ve milletin bekasına sahip çıktı." şeklinde konuştu.