Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın teklifleriyle düzenlediği ‘15 Temmuz Anma Etkinlikleri’nin dördüncü gününde, Türkiye’de ağırlanan 339 yabancı basın mensubu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile bir araya geldi.
BAŞBAKAN YARDIMCISI KURTULMUŞ: “BU TOPRAKLARDA ÇOK İHANET OLDU AMA 15 TEMMUZ EN KARANLIĞIYDI”
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 14 TEMMUZ 2017
Şehir : ANKARA

BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki toplantıda kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Bu topraklarda tarih boyunca çok ihanet olmuştur ama 15 Temmuz’da gördüğümüz ihanet, en karanlık, en kanlı ihanetlerden birisidir. Asla bu ihaneti, bu ihanetin sahiplerini, bu ihaneti planlayanları, bu kanlı darbe teşebbüsünün arkasındaki elleri ve akılları unutmayacağız, unutturmayacağız" diye konuştu.

Kurtulmuş, 15 Temmuz akşamı 40 yıldır devletin içerisine saklanmış, milletin vergilerinden oluşan bütçelerle elde edilmiş olan imkanları milleti öldürmek için kullanan bir ihanet çetesiyle karşı karşıya kalındığının altını çizdi.

OHAL İnceleme Komisyonu'nun önümüzdeki haftadan itibaren başvuruları kabul edeceğini hatırlatan Kurtulmuş, bu komisyonu resmi bir çalışma yöntemi olarak benimsediği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin komisyona müracaatlar bitmeden başvuru kabul etmeyeceğini söyledi.

Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, "Türkiye'de gerçekten 15 Temmuz'da ne oldu, bu darbe teşebbüsünün arkasında ne vardır, Türk halkı 15 Temmuz'da hangi saiklerle demokrasisine sahip çıktı, bunları yerinde görerek, ilgilileriyle konuşarak, halkla temas ederek her birinizin en iyi şekilde bilgi edinebileceğini düşünüyorum.” diyerek basın mensuplarının istedikleri şekilde araştırma yapabileceklerini ifade etti.

15 Temmuz'un dünya milletlerine karşı da önemli bir örnek olduğunu anlatan Kurtulmuş, 15 Temmuz 2016'daki destanın, dünyanın demokrasi tarihine armağan edilen bir kahramanlık destanı olduğunu ifade etti. 15 Temmuz'un bütün cepheleriyle aydınlatılması gerektiğini belirten Kurtulmuş, bu ihanetin dünya kamuoyuyla paylaşılması gerektiğine de işaret etti.

Kurtulmuş, "FETÖ’nün bir yüzüne baktığınız zaman, bir hayır kurumu olarak gördüğünüz, sanki eğitim kurumları olan, yardım kuruluşları olan, fakir fukaraya yardım eden kuruluş olarak zannedersiniz. Bütün dünyada da böyle. Ama esas bu maskeye gizlenmiş olan Türkiye'de devletin içerisine gizlenmiş, askeriyeyi, polisi, adliyeyi, eğitim kurumlarını ve daha birçok devlet kurumunu kuşatmış ve içinde oluşturmuş olduğu ağla devleti ele geçirmeye çalışan bir örgüttür. Bu örgütün aynı zamanda eline silah almaktan çekinmeyeceğini biliyorduk ama bu kadar çılgın olacağını hiç kimse tahmin edemezdi. Bu anlamda terörün her türlüsünü kullanabilecek bir terör örgütüyle karşı karşıyayız" açıklamasında bulundu.

"O gece yaşananlar tam manasıyla gerçekti" diyen Kurtulmuş, kontrollü darbe söylemlerine “El insaf, bunu söyleyenin azcık aklının olması lazım ama ondan önce vicdanının olması lazım" diyerek karşı çıktı.

"ŞEFFAF BİR SÜREÇ YÖNETİYORUZ"

FETÖ ile mücadelenin hukuk çerçevesinde yapıldığının altını çizen Kurtulmuş, son derece şeffaf bir süreci sürdürüyoruz. Bundan inşallah yüz akıyla çıkacağız. Amacımız, bu örgütün içinde olan, irtibatlı olan, bunlarla yardımlaşma içerisinde olan herkesi Türkiye Devleti'nin içerisinden temizlemektir. Suçu olmayan hiç kimseye de haksızlık yapmamaktır" açıklamasında bulundu.

Konuşması sonrasında yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, gerçeklerin bütün dünyaya aktarılması için BYEGM’nin yaptığı bu organizasyonun çok kıymetli olduğunu vurgulayarak Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca’ya teşekkür etti.

Akarca da kendisini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Kurtulmuş’a darbe girişimi gecesi bombalanan Meclis duvarlarından düşen mermer parçalarıyla hazırlanan kartlardan takdim etti ve Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un hükümet adına yaptığı açıklamalarının uluslararası basın heyeti için çok önemli olduğunu vurguladı.