Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün büyükelçiler, diplomatlar ve çok sayıda bürokratın katılımıyla gerçekleştirdiği "Bir Ramazan Gecesi" etkinliğinde, ramazan gelenekleri ve kültürünün tanıtılmasının yanı sıra, Türkiye'nin cumhuriyet tarihine de ışık tutuldu. Ülkenin rotasını belirleyen devlet adamlarının anılarından izler taşıyan eserler, BYEGM Basın-Kültür ve Sanat Merkezi'nde ilk kez sergilendi.
BYEGM ARŞİVİ İLE SİYASİ TARİHİMİZE GÖRSEL YOLCULUK

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca’nın, çok sayıda büyükelçi ve yabancı misyon temsilcisi ile birlikte açılış kurdelesini kestiği "Siyasi Tarihimizden Portreler" köşesinde, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Cumhuriyet tarihimize damgalarını vuran devlet  adamlarımızın fotoğrafları, bu fotoğrafların çekildiği fotoğraf makineleri  ve basının karşısına geçtikleri anlarda kullanılan materyal yer aldı.

Genel Müdür Akarca, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 1857 yılından bu yana faaliyet gösteren köklü bir kurum olduğuna dikkat çekerek "Türkiye Cumhuriyeti tarihine büyük katkıları olmuş, son derece değerli devlet adamlarımızın fotoğrafları arşivimizde bulunuyor. Aynı zamanda o fotoğrafların çekildiği makineler ile mitinglerinde kullandıkları mikrofonlar ve konuşmalarını kayıt altına alan ses cihazları da burada. BYEGM olarak bu tarihi sizlerle paylaşmak istedik." dedi.

Büyükelçilerin ilgiyle incelediği fotoğrafları tek tek tanıtan Genel Müdür Akarca konuklara, ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, merhum cumhurbaşkanlarımızdan ve başbakanlarımızdan Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'ın Türk siyasi tarihindeki yerleri konusunda da kapsamlı bilgi verdi.

Genel Müdür Akarca, vitrinde fotoğrafı yer alan eski başbakanlarımızdan Bülent Ecevit’in çalışma hayatına Genel Müdürlüğümüzde çevirmen olarak başladığını, daha sonra Londra basın müşavirimiz olarak görev yaptığını anlattı. Merhum Ecevit’in vitrinde yer alan atanma yazısı da davetliler için ilginç bir sürpriz oldu.

Türk tarihini yakından tanıma fırsatı bulan büyükelçi ve diplomatlar, "Siyasi Tarihimizden Portreler" köşesini video ve fotoğraflarla kayda aldı.