Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) davetlisi olarak 3 günlük bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Pakistanlı gazeteci ve insani yardım kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyet, Hatay ve Reyhanlı Barınma Merkezi programı sonrası Ankara’ya geldi.
BYEGM PAKİSTAN HEYETİNİ AĞIRLADI
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 14.06.2017
Şehir : ANKARA

Pakistan heyeti, Ankara programına Dışişleri Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, AK Parti Genel Merkezi, TİKA ve Türkiye Büyük Millet Meclisi temaslarıyla başladı. Ziyaretin son gününde, ilk durak ev sahibi Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü oldu. Pakistan heyetine hitap eden Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca,  kendilerini Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Akarca, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, İslam ülkeleri arasında yaşanan sorunların tüm İslam alemini yakından ilgilendirdiğini vurguladı. İki ülke halkının birbirlerini yürekten özleyen dostlar gibi olduğunu ifade eden Akarca, “Gazeteci arkadaşların üzerine düşen görevlerden biri de, iki kardeş ülkeyi daha da yakınlaştıracak yayınlar yapmalarıdır” diye konuştu.

Heyette yer alan basın mensupları da Türkiye'de kendilerini atalarıyla berabermiş gibi hissettiklerini  belirterek, FETÖ’nün oluşturmaya çalıştığı yanlış Türkiye algısıyla mücadele için Pakistan’da yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını, FETÖ terörüyle mücadelede Türk halkı ile bir olduklarını aktardılar. İki ülkeyi yakınlaştırmak için BYEGM'nin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten heyet üyeleri, gündeme ilişkin sorularını da Akarca'ya yöneltti.

Pakistan heyeti Ankara programı çerçevesinde, Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı ve AFAD'ı da ziyaret etti.