Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor’ programında Antalya, Isparta ve Burdur’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi
DIŞİŞLERİ BAKANI: RUSYA İLE ABD ŞU ANDA SURİYE’DE YPG’Yİ BİRBİRİNE KAPTIRMAMAK İÇİN REKABET EDİYOR
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 09 NİSAN 2017
Şehir : ANTALYA

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) 8’ncisini Alanya’da gerçekleştirdiği ‘Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor’ programına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuk oldu. Toplantının açış konuşmasını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yerel medyanın önemine dikkati çekerek katılımından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Bakan Çavuşoğlu’nun gündeminde Suriye vardı. ‘ABD ile Rusya arasındaki gerilimin Suriye'ye nasıl zarar verebileceği’ sorusunu "İnşallah ABD ile Rusya arasında Suriye üzerinden bir gerilim olmaz. Ortak noktada buluşulur. Sorduğumuz zaman her iki ülke de Suriye'nin sınır, toprak bütünlüğünü istiyor. Her iki ülke de Suriye'ye istikrarın gelmesini istiyor. DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadelede de bir görüş ayrılığı yok." şeklinde yanıtladı.

Uygulamada DAEŞ'e karşı Türkiye kadar etkili mücadele eden ülke olmadığını belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu: "Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor. Böyle rekabetlerin Suriye'ye de bölgeye de bir faydası yok. Açık açık düşüncelerimizi söylüyoruz böyle bir rekabet var. Soruyoruz, 'Niye destekliyorsunuz' diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider, diğeri de aynı şeyi söylüyor. Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir acziyettir. Oysa DAEŞ'e karşı gelin hep birlikte birleşelim, etkin bir şekilde mücadele edelim. Çok kısa sürede DAEŞ'i Suriye, Irak topraklarından da temizleriz. Türkiye'nin tutumu net."
 

Suriye'deki son günlerde yaşanan karışıklıklardan dolayı Türkiye'ye göç hareketinin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi: "Suriye'de gerginlik devam ederse mutlaka göç hareketliliği olur. Şu anda zaten ülkemizde yaşayan Suriyeli sayısının yaklaşık üç katı kişi Suriye'de yerinden edinmiş bir şekilde başka şehirlerde evlerinden uzak yaşamak durumunda. Esasen güvenli bölge projesi bugün, her zamankinden daha elzem hale gelmiştir. Güvenli bölgeleri genişletip, buralarda insanların eğer evlerini terketmek zorunda kalırsa güven içinde yaşamasına katkı sağlarız. Bizim hazırlıklarımız bu yönde. Birçok ülkeyle de bunları değerlendiriyoruz. Sadece ülkelerde değil, Birleşmiş Milletler ve insani yardım örgütleriyle de temaslarımız sürdürüyoruz. Birlikte koordine ediyoruz."