Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) Mersin'de düzenlenen "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor" etkinliği kapsamında Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay'da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
KALKINMA BAKANI ELVAN: HALK OYLAMASI SİYASİ BİR MESELE DEĞİL MEMLEKET MESELESİ
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 11 NİSAN 2017
Şehir : MERSİN

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, toplantıda yaptığı konuşmada demokrasi için gazeteciliğin vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak "Demokratik toplumun en önemli bileşenlerinden birisi gazetecilerdir. Adınız, yasama, yürütme, yargıyla birlikte 4’ncü kuvvet olarak anılıyor. Yerel basın bölgesinin toplumsal duyarlılığını içselleştirerek yansıtıyor. Sizin yaptığınız, haberi aşan, daha değerli kılan bir tutum var." diye konuştu. 

Türkiye'nin, Anayasa değişikliği sürecinden geçtiğini anımsatan Elvan, halk oylamasının siyasi bir mesele değil, memleket meselesi olduğunu, bunun için tüm vatandaşların katılımının son derece önemli olduğunu söyledi. 

Elvan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle "rejimin değişeceği" iddialarına değinerek, şöyle konuştu: "Bu bir rejim değişikliği değil, burada yapılan bir sistem değişikliği. Egemenliğin kullanımında herhangi bir değişiklik söz konusu değil, aksine yasama, yürütme ve yargı erklerinde egemenliğin hakkı tamamıyla milletimizde. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz 1923'te kuruldu, Allah'ın izniyle Türkiye, ilelebet Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de ilelebet Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kalacaktır."

Bakan Elvan, her vatandaşın görüşüne saygı duyduklarını belirterek, "Hangi partiden olursa olsun, kime oy verirse versin, ister evet, isterse de hayır desin bizim için değerlidir, saygındır. Her bir vatandaşımızın görüşüne, düşüncesine sonuna kadar saygı duyuyoruz. Demokrasinin gereği de budur." ifadesini kullandı.

Reformdan ve yenilikten korkulmaması gerektiğini vurgulayan Elvan, şunları kaydetti: "Avrupa 1 büyürken, Türkiye 6 büyüyor. Büyümeye de devam edecek. Bir bisiklet düşünün. Türkiye olarak bizler sürekli pedal çevirmek zorundayız. İşte reformlara devam etmek, yenilikçi bir yaklaşım içerisinde olmak, dünyadaki değişim, dönüşüme hızla uydurabilmek, en önemli mesele budur. Eğer siz dünyadaki değişim ve dönüşüme ayak uyduramıyorsanız, o bisikletin pedalını çeviremiyorsanız bir gün siz de düşersiniz. Pedalımızı sürekli çevirmek zorundayız. Değişim, dönüşüm ve yenilikçilikten korkmamak gerekir. Ülkemizin önünü açacak olan da budur. Statükocu bir yaklaşım, Türkiye'nin önünü asla açmaz. Türkiye'yi küçültür, büyümesini daha da aşağılara çeker, işsizler ordusuna neden olur."