Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün (KEİ) 25. Kuruluş Yıl Dönümü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşti.
KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATININ 25. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ZİRVESİ
Yayın Organı : AA
Yayın Tarihi : 22 MAYIS 2017
Şehir : İSTANBUL

Akreditasyon işlemleri Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesine 12 üye ülkenin yanı sıra gözlemci ülkeler ile sektörel diyalog ortağı ülkelerin temsilcileri de katıldı.

Türkiye'nin girişimleri ile 25 Haziran 1992'de İstanbul Zirvesi sırasında yayımlanan bir deklarasyonla kurulan KEİ'nin Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 12 üyesi bulunuyor.

Ekonomik iş birliği konuları ve kurumsal reform çalışmalarının ele alındığı KEİ Zirvesi kapsamında düzenlediği basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, örgütün kuruluşunun 25. yıl dönümünün kutlandığını ifade etti.

Bugün gelinen yerin önemini anlamak için örgütün kuruluş yıllarının hatırlanmasında büyük faydalar gördüğünü dile getiren Erdoğan, 1990'lı yılların başlarının, kimi ülkelerin bölündüğü, kimi ülkelerin bağımsızlıklarını ilan ettiği, küresel sistemin yeni baştan kurulduğu bir dönem olduğunu anlattı.

Erdoğan, bu dönemde bölgesel çatışmaların ve etnik kışkırtmaların hat safhaya ulaştığını, dünyanın yeni bir düzene mi yoksa düzensizliğe mi doğru yol aldığı konusunda ciddi tartışmaların yaşandığını belirterek, "Uluslararası konjonktürün işte bu karmaşık atmosferinde tohumunu attığımız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü yeşerip, büyüdü ve bugün 25. yaş gününe böylece ulaşmış oldu. Çeyrek asırlık bu geçmiş bir uluslararası örgüt için de hatırı sayılır bir kıdemdir, bir tecrübedir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünü kurdukları yıllarda bazılarının bu örgütün yaşamasına ihtimal vermediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

" Biliyorsunuz Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, bayrak yarışı usulüyle çalışıyor. Dönem başkanlıkları her 6 ayda bir, üye devletler arasında el değiştiriyor. 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana dönem başkanlığını biz yürütüyoruz. Önümüzdeki 15 yılın temel gündem konularından biri olan sürdürülebilir kalkınmayı, dönem başkanlığımızın ana teması haline getirdik. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ekonomik eşitsizlikler devam ederken, sürdürülebilir kalkınmanın bir slogandan öteye geçemeyeceğini biliyoruz. Sınırsız üretim hırsı ve yüksek kar anlayışıyla temel gıda ürünlerinin dahi tehlikeli katkı maddelerine maruz kaldığı bir dönemde, bu konuya hak ettiği önemin verilmediğini düşünüyoruz. Milyarlarca insan sefalet içinde yaşarken kalkınmanın sürdürülebilirliği için herkesin çok daha fazla gayret sarf etmesi gerekiyor. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün bu konuya öncülük edebileceğine inanıyoruz. Bu amaçla dönem başkanlığımızda üç ayrı bakanlar toplantısı planladık. Bu çerçevede ekonomi bakanları toplantısını 11 Mayıs'ta, tarım bakanları toplantısını 17 Mayıs'ta gerçekleştirdik. Aynı kapsamda 21 Haziran'da sağlık bakanları, ülkemizde misafir edilecekler. Bugünkü zirveyse gerek örgütün geleceğine dair konuları, gerekse ikili ilişkilerimizi alakadar eden hususları muhataplarımızla en üst düzeyde ele almak bakımından yararlı oldu."

"Bölgemizin geleceği için üzerimize düşenleri yapmaya hazırız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveyi tüm üye ülkelerin mutabakatıyla kabul ettikleri bir bildiriyle taçlandırmalarının da geleceğe yönelik hedefleri somutlaştırmalarını sağladığını belirterek, geçen aralıkta Belgrad'da, Sırbistan'dan devraldıkları dönem başkanlığını, 29 Haziran'da İstanbul'da, Ukrayna'ya devredeceklerini söyledi.

Dönem başkanlığı süresince Türkiye'ye destek olan tüm üye devletlere ve kurumlara samimi teşekkürlerini ifade ettiğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ukrayna'ya yılın ikinci yarısında yürüteceği dönem başkanlığı için şimdiden başarılar diliyorum. 25. yaşını kutladığımız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu önemli örgütün çalışmalarına katkı sağlamış olup da bugün aramızda bulunmayanlara da saygılarımı özellikle ifade ediyorum. Türkiye, Karadeniz bölgesinin huzuru ve refahını sağlamak için bundan sonra yapılacak çalışmaları desteklemeye devam edecektir. Bölgemizin geleceği için ihtiyaç duyulan siyasi, ekonomik, insani tüm projelerin hayata geçirilmesi konusunda üzerimize düşenleri yapmaya hazırız."

Basın toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk heyetler onuruna Dolmabahçe Sarayı’nda öğle yemeği verdi. Davete Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da katıldı.

Zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, KEİ üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile ikili temaslarda bulundu.