Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 'Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor' etkinliğinin yedinci durağı Eskişehir'de, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yerel basın ile bir araya geldi.
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI AVCI: 2016 BİZİM İÇİN DERS YILI OLDU
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 06 NİSAN 2017
Şehir : ESKİŞEHİR

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ‘Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor’ programında Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya, Bilecik’te görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

Toplantının açış konuşmasında yerel medyanın gücüne değinen Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Şimal Bulguroğlu, yerel medya buluşmalarının yedincisine konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya teşekkür etti.

Bakan Avcı’nın gündeminde de geçen yıl sektörü rahatlatmak için atılan adımlar vardı. "2016 yılı bizim için ders yılı oldu” diyen Avcı, “Sektörü rahatlatacak pek çok uygulamayı 2016 yılında başlattık. İstihdam anlamında yetişmiş elemanlarını kaybetmesinler diye verdik. Kredi borçları ertelendi, yeniden yapılandırıldı. Uçak yakıt destekleri sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Avcı kruvaziyer turizmine destek için çalışmaların son noktaya geldiğini de belirterek “Kruvaziyer turizmine yani gemiyle gelen turistlere yönelik ilişkin bir teşvik çalışmamız var. Onu Başbakanlığa gönderdik. Maliye Bakanlığı ile üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

"Deniz, kum, güneş turizminin dışına çıkmalıyız"

Türkiye'nin "deniz, kum, güneş ülkesi" olarak tanıtıldığının altını çizen Avcı, şunları söyledi: "Yıllarca 'deniz, kum, güneş' diyerek, sadece onunla bile dünyada 6'ncı büyük destinasyon olduk. 2016 yılında yaşadığımız krize rağmen hala dünyada 6'ncı, Avrupa'da 4'üncü büyük turizm destinasyonuna sahibiz. Rusya ile yaşadığımız uçak krizi gibi konjonktürel dalgalanmalardan etkilenmeyecek bir yeni yollar açmamız gerektiğini gördük.”

Avcı terör olaylarının dünyanın her yerinde olduğuna dikkati çekerek “Avrupa'daki terör olayları, Avrupa medyası tarafından Türkiye'deki kadar köpürtülmüyor. Yabancı medya bunu sistemli bir biçimde döndüre döndüre kullanıyor. İnsanlar Türkiye'de her gün bombalar patlıyor, Türkiye baştan başa yangın yerine dönmüş sanıyor. Bu da Türkiye'ye gelmeyi düşünen insanları etkiliyor.” dedi.  Türkiye’nin potansiyelini değerlendiren Bakan Avcı, “Aklınıza gelecek bütün turizm çeşitleri bakımından ilk 10'a, 5'e, 3'e girebilecek potansiyele sahibiz. Dünyaya sunabileceğimiz olağanüstü bir potansiyel var. Pazarımızı genişletmemiz gerekiyor. Bütün bunların olabilmesi için turizmin olmazsa olmaz şartı istikrardır.” sözlerinin altını çizdi.