Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) 15 Temmuz Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlediği Uluslararası Basın Programının üçüncü gününde konuğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya oldu.
BYEGM’NİN ULUSLARARASI BASIN HEYETİ AİLE BAKANI FATMA BETÜL SAYAN KAYA İLE BİR ARAYA GELDİ
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 13 TEMMUZ 2017
Şehir : ANKARA

BYEGM’nin Basın Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki toplantı öncesi BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca konuk Bakana “Fotoğraflarla 15 Temmuz Sergisi”ni gezdirdi. Kaya her fotoğrafla tek tek ilgilendi ve o gece yaşadıklarını anlattı. Genel Müdür Akarca, tüm misafirlerine olduğu gibi Bakan Kaya’ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hain darbe girişimi sırasında bombalanan duvarlarından düşen mermer parçalarından hazırlanan kartlardan hediye etti.

"TÜRK BASINI 15 TEMMUZDA DÜNYAYA ÖRNEK OLDU"

BYEGM’nin 15 Temmuz Anma Etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’de ağırladığı 52 ülkeden 350’yi aşkın gazeteci ve ulusal basına hitap eden Fatma Betül Sayan Kaya, hain darbe girişiminin yaşandığı gece hedefte medya olduğunu anımsatarak, Türk basınının o gece tüm dünya basınına örnek olacak şekilde kararlı ve cesur bir tavır sergilediğini ifade etti.

Foto Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerin fotoğraflarından oluşan BYEGM’nin açtığı sergideki karelerin sıradan görüntüler olmadığına dikkati çeken Kaya, her karede o geceyi yeniden yaşadığını anlattı. “15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi boyunca yaşadığı en korkunç, en alçak saldırıydı. Bu saldırının faili FETÖ gerek kullandığı taktikler, gerekse maddi gücüyle uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. O PKK gibi, DAEŞ gibi eli kanlı bir terör örgütüdür” diye konuşan Kaya, Türk milletinin yaşadıklarını anlamak için empati yapmak gerektiğini vurguladı. Bakan Kaya, FETÖ’nün bugün hala faaliyet gösterdiği ülkeler için de çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

“15 Temmuz tüm dünyanın sınavıydı” diyen Bakan Kaya, Avrupa’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşananlara uzun süre tepkisiz kalmalarının, darbenin bastırılacağı anlaşıldıktan sonra yaptıkları “İzliyoruz” şeklindeki açıklamaların demokrasi açısından çok üzücü olduğunu belirtti. Ayrıca sunulan bilgi ve belgelere rağmen teröristlerin bazı Avrupa ülkelerinde bulunmalarının da demokrasi anlayışı açısından kaygı verici olduğunun altını çizdi.

"TERÖR GÖSTERİLERİNE İZİN VERİLDİ, BENİM VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞMAMA İZİN VERİLMEDİ"

16 Nisan referandumu öncesinde Hollanda’daki  Türk konsolosluğunda Türk vatandaşları ile buluşmasının engellenmesi de Bakan Kaya’nın gündemindeydi. Kaya “Birçok Avrupa ülkesinde terör örgütlerinin gösteri yapmasına izin verilirken, benim vatandaşlarımla buluşmama izin verilmedi. Yaşadıklarım Hollanda gibi bir Avrupa ülkesi için utançtı”  diye konuştu.

Genel Müdür Mehmet Akarca da BYEGM’nin 11 Temmuz’da başlattığı ‘15 Temmuz Anma Etkinlikleri’ kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ardından Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Akarca özellikle yabancı basın mensuplarına hitaben, Aile Bakanlığı’nın sosyal yardımlar anlamında çok iddialı olduğunu, Türkiye’de sosyal devlet kapsamında dünyada eşine rastlanmayan bir mesafe kat edilerek pek çok kesime yardım elini uzatıldığını sözlerine ekledi.  

ULUSLARARASI BASIN HEYETİ AFAD BAŞKANI BİLDEN’İ ZİYARET ETTİ

BYEGM’nin ağırladığı uluslararası basın heyeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın basınla buluşmasının ardından,  AFAD’da temaslarda bulundu. AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ile bir araya gelen gazeteciler, Türkiye’nin mültecilere yönelik faaliyetleri ve gösterdikleri ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.