Türkiye’nin ilk yerli ve milli tünel açma makinesi düzenlenen törenle devreye alındı.
YERLİ KÖSTEBEK ANADOLU ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Yayın Organı : Trakya'da Yeşilyurt Gazetesi
Şehir : Kırklareli
Yayın Tarihi : 12.08.2017
Görsel Kaynak : AA / Mesut Karaduman

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında hayata geçirilen Ergene Derin Deniz Deşarj Projesi kapsamında kullanılacak olan yerli köstebek Anadolu için düzenlenen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da katıldı.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın 15 maddelik bir pakt olduğunu ve toplam 4 milyar TL’lik proje olduğunu kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, projenin o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başladığını söyledi.

“Şimdi Üzerine Gitmiyoruz Ama Yer Altı Sularını Kontrol Edeceğiz”

Ergene Nehri’ndeki kirliliğin gerçek zamanlı olarak izlendiğini de kaydeden Bakan Eroğlu, “Odamdan dahi izleyebiliyoruz. Kirliliği anında görebiliyoruz. Denetimler sıklaştı ve yeni standartlar getirildi. Taşkın uyarı sistemi kurduk. Bir de yer altı suyunu kontrol edeceğiz. Şimdi çok üzerine gitmiyoruz çünkü sanayimiz, biliyorsunuz şu anda sanayinin gelişmesini ihracat yapmasını istiyoruz ama yakın bir zamanda, biliyorsunuz bunlara, sayaç takma mecburiyeti getirdik ama yakın zamanda çok daha sıkı bir denetim yapacağız. İsteyen istediği şekilde yer altı suyunu kullanamaz. DSİ’den izin almadan kaçak kuyu açamaz, bunu da vurgulamak istiyorum.” dedi.

“Trakya’ya Çok Önem Veriyoruz”

Biz Trakya’ya çok önem veriyoruz diyen Bakan Eroğlu, “Bu amaçla Trakya, hakikaten sanayisiyle, ziraatıyla muhteşem biliyorsunuz. Dolayısıyla biz burada TRAGEP adıyla Trakya Gelişim Projesi hazırladık. Bu Ergene’de dâhil olmak üzere 10 milyar TL'lik bir harcama yapıyoruz. Buradaki barajlar, tesisler, sulama göletleri inşallah burada sulanmadık bir toprak bırakmayacağız, Trakya Gelişim Projesi ile Trakya bizim de takibimizde Allah’ın izniyle bu gelişim projesini de arkadaşlara sorun bunun bitiş tarihini size hemen söyleyeceklerdir. 31 Aralık 2019 saat 16:59’a kadar. Trakya Gelişim Projesinde belirtilen sadece İstanbul hariç, burada, Tekirdağ Kırklareli Edirne bir de Çanakkale'nin Gelibolu ilçesini dâhil ettik. Trakya Gelişim Projesi tamamen 31 Aralık 2019 saat 16:59’a kadar bitirmek üzere bütün bakanlığımızın mensupları hedefe kilitlendi. Bunu da başaracağımıza ben yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

“Bu Bizim Bildiğimiz Köstebek, Anadolu Köstebeği”

İleri biyolojik arıtma tesisleri kurma konusunda dünya birinciliği bizde diyen Bakan Eroğlu, “İleri atık su arıtma tesisini daha önce yabancılar yapıyordu, artık onları biz yapıyoruz. En ileri teknolojiler bizde. Ayrıca içme suyu arıtma tesisleri kurma konusunda biz çok modern tesisler kurduk şu anda. Dünyanın en modern tesisleri teknolojileri bizde şu anda. Anadolu köstebeği de bunlardan bir tanesi. Avrupalılar başka isimler veriyorlar ama bu makine bizim bildiğimiz köstebek. Biz buna bundan sonra Anadolu köstebeği diyeceğiz. Ben kendilerine dedim ki bunu yapacak güç, teknolojiyi şevk ve heyecan bizde var diye söyledim. Hakikatten bu inanç var ve bu köstebek tünel açma makinesini yaptılar. Basınımıza da teşekkür ediyorum bu milletimiz için çok önemli bunu belirteyim. Çünkü biz sürekli tünel açıyoruz. Benim İstanbul’da açtığım tünellerin sayısını, yer altında olduğu için pek göremiyorsunuz ama açtığım, tünellerin sayısının haddi hesabı yok. Kemerburgaz'dan bir başlıyoruz, Baltalimanı'na kadar tünel Haliç'i kurtarmak için bütün atıkları tünellerde topladık. Sarıyer’den Baltalimanı’na kadar da tünelle ulaştık. İşimiz tünelle yani. Dolayısıyla bu konuda hakikaten çok tünel açıyoruz. Ayrıca, Karayolları dünyanın en uzun tünellerini açıyor. 17 bin 34 metre uzunluğunda tünel açtık, dünyanın en büyük sulama tünelini biz açtık. Atatürk Barajı’ndan Suruç’a kadar 17 bin 184 metre uzunluğunda, içinden TIR, geçen dev tüneller inşa ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“İsterse Milletimiz Her Şeyi Yapar”

Konuşmasının bir bölümünde müjde vermek istediğini de kaydeden Bakan Eroğlu, “Size buradan bir müjde vermek istiyorum biliyorsunuz biz zamanla yarışıyoruz. Ergene Projesini tamamlamak istiyoruz. Çerkezköy'den başlayarak Çorlu ve denize kadar olan kısmını 31 Temmuz 2018 saat 16:59’a kadar bitirmeye söz verdiler. Bu konuda ben imzaladım. Vali imzaladı, Cumali Kınacı imzaladı, Mehmet Ceyhan imzaladı. Çalışıyorlar, çünkü biz zamanla yarışıyoruz. Bu konuda söz verdik ama önümüzdeki temmuz ayı, ağustos demedik. 31 Temmuz olarak belirledik. Dolayısıyla şu anda 355 günlük bir süre var. Zamanla yarışacaksınız ve bu işi bitireceksiniz. Tekirdağ'ımıza da her gelişte mutlaka müjde veriyoruz. Projelerin hayırlı olmasını diliyorum. Çerkezköy'den gelen en büyük hattın Temmuz 2018 16:59’a kadar bitmesini arzu ediyoruz. TRAGEP’in biteceği saatte 31 Aralık 2019 saat 16:59. İnşallah bunların hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum. İsterse milletimiz her şeyi yapar dedi. (İHA)

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.