TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜ SAHİBİ GAZETECİLERDEN BYEGM’YE ZİYARET

TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜ SAHİBİ GAZETECİLERDEN BYEGM’YE ZİYARET

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY temsilcileri ile 10 ülkeden gelen 16 kişilik basın heyetini ağırladı. 

Türk kültürünün tanıtılması ve zenginleştirilmesine yönelik katkılarından dolayı TÜRKSOY'un basın ödülüne layık gördüğü uluslararası basın mensupları, BYEGM'yi ziyaret etti. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tataristan, Başkurdistan ve Bulgaristan'dan gelen misafirler BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan "Barışı Arayan Şehir Kudüs" fotoğraf sergisini gezdi.

Heyet daha sonra BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Genel Müdür Akarca burada yaptığı konuşmada, Türk dünyasının yakınlaşması için gösterdikleri gayretten dolayı gazetecilere teşekkür ederek "İstiklal Savaşı'nda ülkemize şiirleri ile destek veren Mağcan Cumabay'ın doğumunun 125. yılında sizlerle birlikte olmak çok anlamlı. Kendisini rahmet ve minnetle anıyoruz. Bugün burada sizi, yakın akrabalarımızı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

Basın mensuplarının, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu'da düzenlenen törenin ardından Ankara'ya geldiğini belirten TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş da, "Misafirlerimizi Türkiye ve Türk kültürü hakkında olabildiğince fazla bilgilendirmek istiyoruz. BYEGM de kültürümüzün ve sanatımızın tanıtılmasında çok önemli bir işlev yerine getiriyor. İş birliğimizi arttırarak Türk dünyasının tüm dünyada tanınması noktasında büyük işlere imza atacağız." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Purtaş, Zeytin Dalı Harekatı'na da işaret ederek "Türkiye'nin teröre karşı verdiği bu mücadele tüm bölgenin istikrarı için önemli. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kahramanlığı ve Türk dünyasının destekleri ile bu süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Mağcan Cumabay'ın 100 sene önce Anadolu'ya verdiği desteği, bugün de sizler aktif şekilde veriyorsunuz." dedi.

Heyet, öğle yemeğinin ardından BYEGM Haber Dairesi'ni ziyaret ederek kurumun işleyişi hakkında bilgi aldı. Ziyaret sonunda basın mensuplarına, BYEGM tarafından hazırlanan ve Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin dezenformasyonu belgeleyerek gerçekleri ortaya koyan "Tuzağa Düşme" adlı kitapçıklardan verildi.